top of page
  • Writer's pictureEPAIU

Вплив повномасштабної війни на довкілля Маріуполя: які наслідки та що з цим робити?

Updated: Nov 5, 2023

Велике промислове місто, яке і до повномасштабного вторгнення мало істотні довкіллєві проблеми, що накопичувались роками, було майже вщент зруйноване росіянами навесні 2022 року.


Ці руйнування позначились і на екологічному стані міста, проте поки Маріуполь тимчасово окупований, оцінити масштаб трагедії, без збору проб ґрунтів чи води, майже неможливо. Втім, команда “Ініціативної групи “Разом!” спробувала дати попередню, приблизну оцінку і підготувала ґрунтовний звіт щодо наслідків для довкілля воєнних дій та злочинів росіян в Маріуполі, за підтримки Ініціативи EPAIU.

Дослідження містить детальний опис та оцінку загальної ситуації зі станом довкілля в Маріуполі до початку повноцінного вторгнення (Частина 1) та попередню оцінку наслідків руйнувань, що росіяни завдали місту (Частина 2). Крім цього звіт пропонує план заходів щодо зменшення небезпек для довкілля та населення після деокупації Маріуполя.


“Є попередній пласт інформації, базований на відеодоказах, які фіксували самі росіяни, що здійснювали атаку на Маріуполь, на відео, які зняли маріупольці, і на супутникових знімках. Це дозволяє приблизно розуміти наслідки і масштаби того, що відбулося” – пояснює провідний експерт організації Максим Бородін.

Навіть приблизні результати попереднього дослідження говорять, що першочерговою справою держави після деокупації міста має бути не його відновлення та відбудова, як це було в Бучі чи Херсоні, а комплексний аналіз та створення безпечного середовища для життя людей.


Але, на думку авторів дослідження, попри масштаб екологічних проблем з якими влада та мешканці будуть вимушені зіткнутися після деокупації Маріуполя, не потрібно опускати руки і треба пам’ятати, що багато міст після Другої світової війни теж були вщент зруйновані і виглядали як такі, що неможливо відновити, але попри все вони були відновлені. Успішна відбудова Маріуполя та відновлення його екології реальне, якщо Україна зможе залучити не тільки фінансову допомогу та виплати на репарації від країни-агресора, але й технічну та експертну допомогу від союзників.


Ознайомитись з дослідження українською та англійською можна тут:

***

Звіт виготовлено в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.


Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам цього звіту і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст цього звіту несе виключно ГО “Ініціативна група “Разом!”.

0 views0 comments

Comments


bottom of page