top of page
  • Writer's pictureEPAIU

Війна і ґрунти Донеччини: дослідження екоативістів за підтримки Екоініціативи Фонду

Updated: Nov 5, 2023

Курахівська міська територіальна громада розташована в Покровському районі Донецької області з адміністративним центром у місті Курахове. Протягом усієї повномасштабної війни громада зазнає обстрілів та супутніх руйнувань внаслідок російської агресії.


Евакуація з міст та сіл громади проводиться щотижня – за словами начальника Курахівської МВА Романа Падуна, її населення зменшилось більш ніж удвічі. Утім багато людей залишаються на своїй землі і продовжують вести господарство.


Негативні наслідки війни для стану довкілля в громаді очевидні, проте ще потребують більш експертної оцінки. Команда організації “До чистих джерел” взялась дослідити її ґрунти, склад і стан яких зазнав суттєвих змін внаслідок обстрілів, пошкоджень та бойових дій на Донеччині. У співпраці із місцевими органами влади і поліцією вони спробували задокументувати шкоду довкіллю, завдану російською воєнною агресією у цій територіальній громаді та визначити шляхи можливого усунення негативного впливу.


З результатами їхньої роботи можна ознайомитись тут: Скорочений звіт


Команда виявила, що до травня 2023 року жодного аналогічного розрахунку шкоди довкіллю внаслідок забруднення ґрунту не було розроблено. А методика розрахунку шкоди, що затверджена Міндовкілля України, не має чіткого переліку документів, необхідних для виконання розрахунків.


Таким чином, виконавці проєкту провели роботи з лабораторними дослідженнями та склали перелік необхідних документів для розрахунку шкоди. Фактично, ними створено методологію (порядок дій) для фіксування факту нанесення шкоди довкіллю громади внаслідок забруднення ґрунту. А враховуючи виявлені забруднюючі речовини, команда також запропонувала шляхи можливої рекреації ґрунтів.


Оскільки проєкт виконувався із залученням місцевої військово-цивільної адміністрації, Українського інституту технічної екології та Інституту охорони ґрунтів України, а також науковцями і фахівцями з питань використання земель, екологічних питань та юристів, то результати цієї роботи є вартими уваги і поширення серед тих громад, які мають подібні потреби у дослідженні своїх земель.


Якщо Вам потрібна детальніша і специфічна інформація за результатами цього проєкту, будь ласка, звертайтеся по розгорнутий звіт до керівника проєкту – Костянтина Свєтова, ua.dgerelo@ukr.net


Додатковим результатом проєкту є те, що під час планування і виконання робіт команда напрацювала і порядок взаємодії громадських організацій з місцевими органами влади, військовими та з державними органами, які мають здійснювати розрахунок шкоди.


“Основним досягненням проєкту, – зазначає керівник проєкту Костянтин Свєтов, – є чітке визначення компетенції громадськості під час документування шкоди довкіллю”.


У аналітичному звіті підкреслюється: “Громадська організація може допомогти власникам земельних ділянок при зборі необхідних документів, але громадська організація не може бути позивачем в цих справах. Відповідно до законодавства України, власник земельної ділянки є належним позивачем – особа, якої належить право вимоги відшкодування шкоди”.


Матеріали досліджень були надані до уваги Державної екологічної інспекції України для попереднього аналізу та можливого розрахунку збитків за фактом забруднення земель.


“Наша громадська організація допомогла виконати роботи місцевим органам влади м. Курахово в термін 6 місяців в зоні воєнних дій. Проблемою є те, що місцеві органи влади, враховуючи воєнні дії, наявність спеціалістів, порядок використання бюджетних коштів, а також їх фактичної наявності, ці роботи виконати не можуть, – пояснює Костянтин Свєтов, – Одна лише формальна процедура закупівлі послуг з дослідження ґрунтів, без виконання робіт, за бюджетні кошти займає 3-4 місяці, при умові наявності підрядника з відповідними дозволами. А нам наявність статусу громадської організації дозолила виконати роботи на землях, які належать до водоохоронних зон, приватної власності та іншого. При вибуху снаряд не вибирає меж земельної ділянки, а законодавство дозволяє використовувати кошти громади лише на землях комунальної власності, і це дуже велика проблема для виконання розрахунків шкоди.”***

Дослідження було проведене командою ГО ВЕО “До чистих джерел!”, в рамках Ініціативи з розвитку екологічної політики та адвокації в Україні” (EPAIU), що впроваджується Міжнародним фондом “Відродження” за підтримки Швеції.

Звіт проєкту відображає позицію авторів і не обовʼязково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження” та Швеції.

0 views0 comments

Comments


bottom of page