top of page
  • Writer's pictureEPAIU

Гараж-крафт: друге життя для переробленого пластику. Еко проєкт Мануфактури “Гараж-крафт”

Серед гаражів Сєвєродонецька є один особливий – у ньому група студентів працює над тим, щоб зробити місто чистішим. Цей гараж – виробничий цех і офіс спільноти Мануфактура Гараж крафт, яка займається переробкою побутового пластику на корисні речі.


«Взагалі, там мала бути шашлична, – розповідає Давид Пагава, засновник і керівник Гараж Крафту. – Гараж належить моєму родичу і 17 років він стояв пустим. І коли ми задумались над переробкою пластику, я прийшов і сказав, мовляв, з шашличною щось не виходить, давай ми будемо робити там круті речі. Він погодився і так почався Гараж Крафт».


Кришечки, готові до переробки на верстаті


З 2018 року, коли в гараж принесли перші верстати, і до сьогодні команда змінилась, але Давид залишався її лідером на всіх етапах. Підтягнув до роботи своїх друзів та одногрупників, а вони привели своїх друзів, і так далі. Сьогодні більшість членів команди – майбутні інженери.


«Коли починали займатися, нас більше цікавив технічний аспект – як працюють механізми, які технології можна використовувати. Про довкілля думали менше. З часом все більше заглиблювались в екологічну сторону пластикових відходів і зрозуміли, наскільки важливо не викидати пластик, а переробляти його, давати йому друге життя», – пояснює Давид.


В гаражі хлопці та дівчата миють та сортують пластик, подрібнюють його, нагрівають та пресують у пластини, з яких виплавляють найрізноманітніші речі – вази, скриньки, сумочки, світильники. Нещодавно зробили з переробленого пластику лавку з навісом, яка стоїть у селі Врубівка Попаснянського району.


«Звісно, є ті, хто критикують нас, але вони не витримують зворотної критики», – усміхається Давид. Більшість пластику у гараж приносять самі жителі Сєвєродонецька.


Пластик, подрібнений у стан стружки і готовий до переробки у нові форми


У жовтні 2021 року команда Гараж крафт перемогла у конкурсі грантів для екологічних організацій Донбасу від Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» за підтримки Швеції. Новий проект поєднає технології та еко-просвітництво.


Вироби ГаражКрафту з переробленого пластику


«Ми розробимо і встановимо на території університетського кампусу контейнер, який сам аналізуватиме, що в нього всередині: кількість пластику, його вагу тощо. На екрані можна буде прочитати, скільки було витрачено нафти на виробництво вмісту контейнеру, яку територію може засмітити ця кількість пластику, що можна зробити з нього. Наприклад, вміст контейнеру – це 40% лавки, яка стоятиме поряд як приклад того, у що можна перетворити пластикове сміття», – розповідає про проєкт Давид.

За задумом Давида, такий контейнер стане лише першим із числа інших подібних, які його організація планує встановити у місті. Але й це лише маленький крок до їхньої великої мети: «Хочемо колись у майбутньому збудувати повноцінний великий завод з переробки пластику, який працюватиме для всієї України».


Олена Сердюк та Давид Пагава


Нехай ця мрія втілиться!


 

У червні 2021 року ми оголосили конкурс “Практичні рішення для довкілля в Донецькій і Луганській областях: конкурс малих грантів”, метою якого було підтримати розвиток ідей громадських організацій, спрямованих на подолання довкіллєвих проблем на підконтрольних уряду Україні територіях Донбасу. Учасниками конкурсу стали організації громадянського суспільства, зареєстровані на підконтрольних уряду України територіях Луганської і Донецької областей, які опікуються питаннями захисту довкілля Донбасу. Ми обрали 11 переможців з восьми міст регіону, які займатимуться моніторингом якості води та повітря, аналізуватимуть місцеві політики поводження з відходами, адвокатуватимуть екоорієнтовані практики та рішення у своїх громадах.


Конкурс “Практичні рішення для довкілля в Донецькій і Луганській областях: конкурс малих грантів” проходить в рамках Ініціативи з розвитку екологічної політики та адвокації в Україні (EPAIU), що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за підтримки Швеції.


Більше про Ініціативу EPAIU – тут.3 views0 comments

Comments


bottom of page