top of page
  • Writer's pictureEPAIU

Кронувати чи не кронувати? Підсумки екодискусії Ініціативи EPAIU

Updated: Sep 8, 2023

23 травня у Львові на платформі “Твоє місто” пройшла перша зустріч з циклу екодискусій, які хвилюють не тільки активістів, але і громадськість, яку провела Екологічна ініціатива Фонду “Відродження” EPAIU.


Дискусія була присвячена темі кронування дерев та як і навіщо доглядати за деревами в місті, аби цей процес не завдавав їм шкоди. Щороку міські комунальники кронують дерева, що спричиняє хвилю суперечок і дискусій серед містян, урбаністів, екологів та активістів. Хтось вважає, що практика кронування – застаріла і має відійти в минуле разом із побілкою дерев. Хтось навпаки, бачить у цій дії піклування про дерева, необхідне для їх омолодження та збереження.


Чи потрібно кронувати дерева? Якщо так – то як робити це правильно не завдаючи шкоди деревам? Скільки це коштує для міста? Чи вирішує це проблему? Чи є кронування, яке ми щорічно спостерігаємо у містах, коли лишаються, фактично, обрубки замість дерев, доцільним і здоровим щодо зелених насаджень? А якщо розглядати це питання з точки зору екологічних послуг зелених насаджень місту, то після якого способу кронування дерева можуть безперешкодно продовжувати надавати свої екопослуги? Про це і говорили на дискусії.


У обговоренні брали участь Олена Козак, експертка громадської організації “Зелена хвиля”, Галина Микітчак, в.о начальника управління екології та природних ресурсів Львівської міської ради, Микола Рябика, еколог, виконавчий директор громадської організації “Плато”, та Володимир Гулей, фахівець сектору моніторингу стану об’єктів садово-паркового господарства та вуличного озеленення комунального підприємства “Адміністративно-технічне управління” департаменту містобудування ЛМР.


Повний запис трансляції дискусії можна переглянути на тут.


Модерувала дискусію Оксана Дащаківська, менеджерка Міжнародного фонду “Відродження”.


Оксана Дащаківська

Проблематика обговорення полягала в тому, що догляд дерев здійснюється згідно з правилами утримання зелених насаджень, прийнятими у 2006 році. Ці правила потребують оновлення, оскільки кронування має багато чинників, які призводять до посилення аварійності дерев і, в гіршому випадку, їх загибелі.


Під час обговорення були підняті питання щодо важливості внесення змін до законодавства згідно з нормами, які використовує Європейський Союз. Обговорили також необхідність проведення адвокаційної кампанії серед населення щодо правильності проведення обрізання дерев. Експерти поділилися своїм досвідом, як ці процеси протікають в таких містах як Львів та Кривий ріг. Як виявилось, то в Україні відсутня можливість отримати професію арбориста – людини, яка професійно доглядає дерева. Наразі навчальні заклади можуть запропонувати лише базову освіту як фахівців садово-паркового господарства.


Одним з ключових факторів, що сприяли змінам у Львові, стало змінене спілкування з громадою. За словами Галини Микітчак, необхідно постійно підтримати активний діалог між громадою, владою та бізнесом. Мешканці, які мають можливість спостерігати позитивні зміни в інших країнах під час своїх поїздок, надсилають запити та побажання керівникам міста та своїм ОСББ. Запити мешканців зростають швидше, ніж законодавчі вимоги, ставлячи виконавців перед завданням завжди відповідати на потреби громади.Організація “Зелена хвиля” у Львові пропонує нові методи оцінки екосистемних послуг, наданих деревами в місті. За допомогою програми i-Tree Есо, доступної в Україні, вони можуть визначити, скільки кисню виділяє дерево, поглинає вуглекислий газ, вловлює забруднювачі, затримує дощову воду та зменшує споживання електроенергії в будівлях поруч.


Програма надає не тільки оцінку у фізичних одиницях, але й грошовий еквівалент для кожної екосистемної послуги. Це допомагає громадам в інвентаризації та оцінці важливості дерев у місті. У пілотних громадах вже встановлені таблички, що нагадують мешканцям, які послуги надає кожне дерево та яка їх вартість, що сприяє підвищенню обізнаності і розумінню цінності дерев для комфорту та добробуту містян.


Тим часом Микола Рябика зазначив, що у місті Барселона застосовують проєкт “Суперблоки”, в межах якого перекривають вулиці та садять багато дерев. Цей проєкт вже показав позитивні результати, збільшуючи тривалість життя мешканців міста. В Україні поки що мало досліджень на цю тему, але важливо врахувати потенціал дерев для поліпшення якості життя громади.


Нещодавно Київська міська рада затвердила нові правила догляду за деревами, які були обговорені з 2021 року. Ці правила враховують наукові рекомендації та залучали до процесу розробки вчених, арбористів, комунальників та громадськість.


Микола Рябика

Нові правила містять адекватні та детальні вказівки, включаючи схеми для формувального та санітарного обрізування дерев. Важливою зміною є відмова від омолоджувального обрізування, що дозволяє зберегти природну форму дерев.

Процес розробки правил включав широку участь експертів та громадськості, що сприяє належному догляду за зеленими насадженнями міста та є важливим кроком у збереженні довговічності дерев.


Експерти та активісти підкреслюють, що екологічна освіта змалку є першочерговим завданням. Маємо пояснювати дітям користь дерев, їх роль у нашому житті та способи симбіотичного співіснування з ними.


Дослідження довели, що дерева спілкуються між собою та мають нейронні зв’язки, подібні до грибів. Їм потрібно надавати простір та якісні послуги в межах міста, оскільки деревам за межами населених пунктів досить простору.


Важливо розуміти, що дерева є рішенням, а не проблемою, особливо в контексті кліматичних змін. Політики мають розробляти стратегії у співпраці з науковцями та фахівцями, оскільки рішення стосовно дерев вимагають належного обґрунтування.

Дерева в містах – це не лише про дерева, а про створення комфортного середовища для людей. Адекватний догляд, освіта та пошана до зелених насаджень допомагають забезпечити добробут та здоров’я населення, покращуючи якість життя у міському середовищі.


Фото: Твоє місто

***

Дискусія пройшла за підтримки Швеції в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики і адвокації в Україні (EPAIU), що здійснюється фондом “Відродження”. Мета Ініціативи – розвивати громадські організації, які працюють в екологічній сфері.

0 views0 comments

תגובות


bottom of page