top of page
  • Writer's pictureEPAIU

“Кругова економіка” – що треба знати і застосовувати в Україні?

Чи знали ви, що компанія Canon приймає назад продукцію в кінці життєвого циклу? Чи те, що Adidas розробила бігові кросівки з 100% перероблених матеріалів? Ну і ви точно мали б знати, що в Uklon можна ділити поїздку?Навіщо вони це роблять?

Усе це про циркулярну (або кругову) економіку, яка популярна в багатьох країнах світу, є вигідною з точки зору сировини, а найголовніше – екологічно.

В цьому матеріалі ми розповімо про кругову економіку та перші її практики від Теплого Міста.


До чого тут зміна клімату, і як це пов‘язано із циркулярною економікою?


За даними National Geographic, половина людства сьогодні мешкає в містах. Прогнозується, що до 2050 року дві третини з нас стануть частиною урбаністичних агломерацій. Хоча міста займають лише близько 2% території суші, вони споживають 78% світових ресурсів та продукують 60-70% світових викидів парникових газів (див. більше туті тут). Як наслідок – міста прискорюють зміну клімату, від якої вже зараз потерпають їхні ж мешканці.


За попередніми прогнозами, до 2050 року північна півкуля буде зовсім іншою: клімат Мадрида буде подібним до теперішнього клімату в Марракеші (Марокко), Лондонський – до Барселонського, а Стокгольмський – до Будапештського. Міста стають все гарячішими, дощові сезони характеризуються все більшою кількістю опадів, cухі сезони робляться сухішими, а посухи – більш загрозливими. Тому питання зменшення впливу на зміну клімату, мінімізації забруднення довкілля, ощадливого використання ресурсів та адаптації до кліматичних змін є невід’ємними в порядку денному муніципалітетів, урядів та міжнародних організацій.


Тому йдеться про перехід на циркулярну економіку, який заснований на принципі 3-R: – Reduce (скорочення використання ресурсів і перевага відновлюваним матеріалам) – Reuse (ефективне й повторне використання продуктів) – Recycle (відновлення продуктів й відходів для подальшого використання)


Що робить Тепле Місто?

Організація Тепле Місто”, як інноваційна урбаністична платформа для створення можливостей та трендсеттер у сфері суспільних трансформацій, вирішила зайнятися практикуванням підходів кругової економіки.


Їхня мета наразі полягає у створенні міні-моделі циркулярної економіки, налагодженні взаємозв’язків між різними гравцями у м. Івано-Франківську для максимально ощадливого використання ресурсів, відновлення біорізноманіття на благо екосистеми у місті і довкола нього, а також для реалізації людських талантів у сфері еко-урбаністики.Благодійний фонд “Тепле Місто” долучився до Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції зі своїм інституційним проєктом. Він передбачав реалізацію екологічного напряму їхньої стратегії – впровадження підходів кругової економіки для творення життєздатного та стійкого Івано-Франківська.


Співпраця з нідерландськими партнерами та “кругова візія” для Центру Промприлад.Реновація


У межах проєкту “Тепле Місто” вивчали досвід нідерландської компанії Metabolic (м. Амстердам). Команда Metabolic є відомими експертами у створенні стратегій циркулярної економіки для масштабних проєктів та цілих міст. Ознайомитися з прикладами робіт компанії саме в напрямі кругової економіки можна тут. Метою спільної роботи було створити модель “кругової візії” для інноваційного центру Промприлад.Реновація, враховуючи принципи кругової економіки.


Під час першого етапу співпраці відбулося комплексне дослідження поточного стану та мапування потоків ресурсів Promprylad.Renovation в урбаністичній екосистемі Івано-Франківська. Вони проаналізували фазу реконструкції та майбутню операційну діяльність всього центру (близько 40 тис м2). Відповідно до фази реконструкції Промприладу було спрогнозовано величину викидів парникових газів, які виникнуть ще на етапі закупівлі матеріалів та виконання будівельних робіт. Для цього було ретельно проаналізовано всі елементи, які потрібні для реконструкції (ізоляція, облицювання, вікна та ін.), визначено склад матеріалів та який їхній вуглецевий слід.

Metabolic спрогнозував також і величину таких вхідних потоків, як продукти харчування, енергія та вода стосовно операційної діяльності всього центру, коли його буде запущено в експлуатацію. Було пораховано об’єм і вихідні потоки: відходи, викиди парникові гази та стічні води. Наразі є модель того, скільки ресурсів ревіталізований центр потребуватиме для свого функціонування та скільки відходів та викидів продукуватиме.


На другому етапі “Тепле Місто” разом з Metabolic створили “кругову візію” для центру Промприлад.Реновація. Їм допомагали експерти Metabolic: Nico Schouten, Fanny Thibault, Pieter Witteveen & Matilde Breda. У результаті вони змогли визначити основні принципи й цілі, на яких базуватиметься кругова стратегія Промприладу.


“Будівництво та реконструкцію на Промприлад.Реновація очолює наш партнер та інвестор — міжнародна компанія DELTА. Тому сертифікація наших будівель буде здійснюватися відповідно до міжнародних стандартів Green Building, що включає набір рейтингових систем для проєктування, будівництва, експлуатації, втілення екодизайну та подальшого обслуговування. Мета такого підходу – допомогти користувачам бути екологічно відповідальними та ефективно використовувати ресурси”, – ділиться керівник з розвитку будівництва Промприлад.Реновація, Олександр Токмиленко.


Важливим також залишається опрацювання методології по скороченню, переробленню чи повторному використанню ресурсів. Тому, під час воркшопу з нідерландськими експертами, учасники виконували практичні завдання та розробляли спільне бачення щодо апробації підходів кругової економіки як під час реконструкції, так і подальшого функціонування Центру.


Трирівнева кругова візія як “miniature circular city”


Що представляє собою трирівнева кругова візія інноваційного центру Промприлад.Реновація? На першому рівні описуються принципи та цілі реконструкції та функціонування Центру. На другому – мова йде про те, який вплив матиме Промприлад.Реновація на сусідні райони та місто загалом у контексті циркулярної економіки. Третій рівень – національний і міжнародний – окреслює роль Центру в національній та міжнародній системі сталого розвитку.


Завдяки розробленій у співпраці з Metabolic круговій візії Промприлад.Реновація має потенціал імплементувати кращі практики та інновації згідно з принципами кругової економіки. Під час реконструкції та будівельних робіт команда має намір використати, де можливо, наявні на заводі оздоблювальні матеріали і зберегти індустріальну автентику, впровадити енергоефективні технології й практики зеленого будівництва. Таким чином, Промприлад.Реновація продемонструє круговий обіг будівельних матеріалів та підтвердить екологічну та фінансову значимість сталих технологій будівництва для будівельного сектору України. Інноваційний центр може функціонувати як “miniature circular city” (мініатюрне місто з круговою економікою), де відходи, що утворюються одним орендарем, є сировиною для іншого.


Оскільки Промприлад.Реновація – це місце, де діють виробничі та науково-дослідні програми, а також проводиться соціальна та освітня робота для сталого розвитку Івано-Франківська, напрацьований підхід circular city можна масштабувати на офісні і торгові центри, пропонувати підприємствам, а також адаптувати цю модель до потреб міст України.


Що Тепле Місто робить вже зараз для просування циркулярної економіки?


Платформа “Тепле Місто” та урбаністична лабораторія MetaLab досліджують політики та практики кругової, вуглецево-нейтральної, “природо-позитивної” економіки в містах – із фокусом на публічні простори. З результатами першого дослідження “Планування і проєктування публічних просторів в Івано-Франківську: аналіз підходів з урахуванням принципів кругової економіки” можна буде ознайомитися онлайн.


А разом із Urban Space Radio розповідають про те, ЩО саме кожен з нас персонально може робити вже зараз, аби міста стали рушієм змін та генераторами рішень непростих викликів сьогодення. Перші епізоди серії подкастів “Свідомі вдома” — про дотримання принципів кругової економіки в побуті можна послухати тут: Apple Podcasts, Google Podcasts.


Про деталі візії кругової економіки та як вона може слугувати центрам і містам “Тепле Місто” розповість в наступних своїх публікаціях.3 views0 comments

Comments


bottom of page