top of page
 • Writer's pictureEPAIU

Право на чисте довкілля: як не допустити дискримінації та врахувати потреби економіки?

Updated: Jan 25, 2023

Громадська спілка “Досить труїти Кривий ріг” сформувала низку рекомендацій та кроків для подальшого відновлення України, які допоможуть запобігти екологічній дискримінації та витримати баланс між правом на чисте довкілля та економічною вигодою.


“Підприємства повинні використовувати найкращі доступні технології, новітні системи очищення та працювати за принципом раціонального природокористування. Проте питання подолання дискримінації лежить ще й у площині політичних та юридичних рішень. Пошук балансу між економічною вигодою та збереженням довкілля і здоров’я людей – одна з задач державної політики.” – говориться в заяві організації.


Порядок дій складається з економічних, політичний та природоохоронних рішень, які організація подала у зверненні до Президента України, секретаря РНБО, секретаріату уповноваженого з прав людини та інших державних органів. Їхнє звернення уже підтримали й інші громадські організації: Міжнародний проєкт “Чисте повітря для України”, мережа “Довкола”, громадська організація «Флора», Професійна екологічна спільнота ЕкоДІІТ, ГО «Дзига» та ЕкоКоаліція Запоріжжя.


Далі цитуємо текст цих пропозицій:


“Перше і найголовніше – необхідно розробити та ввести реально діючі компенсації для мешканців забруднених міст та селищ. Немає нічого ідеального, модернізація підприємства не відмінить раніше нанесеної шкоди, і хоч зменшить навантаження на здоров’я людей та довкілля, проте не запобігає йому повністю. Ми наполягаємо на тому, що необхідно надати спеціальний статус окремим адміністративним одиницям, зокрема промисловим містам, з критичною екологічною ситуацією, концентрацією підприємств із шкідливим впливом, видобувної галузі. Для мешканців цих населених пунктів розробити дієві механізми компенсації для відновлення здоров’я, передбачити пільги для людей, що проживають у регіонах з несприятливими довкіллєвими умовами. Необхідно також забезпечити принцип «забруднювач платить».

Ми наголошуємо, післявоєнне відновлення економіки та відбудову країни необхідно проводити з урахуванням недопущення непрямої дискримінації мешканців промислових міст. А у подальшому:

 • Законодавчо закріпити визначення «безпечного для життя і здоров’я навколишнього середовища».

 • Закріпити у законодавстві критерії якості довкілля (єдиний індекс забруднення атмосферного повітря та індекс чистого повітря; єдиний індекс забруднення вод, ґрунтів).

 • Встановити обов’язок впровадження системи моніторингу на основних джерелах викидів для підприємств-забруднювачів та легалізувати громадські мережі моніторингу якості повітря.

 • Розробити на рівні держави системи ALARM-оповіщення про погіршення стану довкілля, наприклад на базі Еко-загроза.

 • Створити єдиний реєстр результатів післяпроєктного моніторингу, або розширити реєстр оцінки впливу на довкілля з метою відображення цих результатів. Створити аналог європейського реєстру вимірювань, тобто єдиної бази екологічних даних.

 • Впровадити автоматизовану систему контролю за станом водних об’єктів держави.

 • Розробити та впровадити компенсаційні заходи, які будуть направлені на відновлення здоров’я мешканцям промислових міст; надання соціальних пільг для осіб, що проживають в несприятливих довкіллєвих умовах та впровадити принцип – «забруднювач платить».

 • Звільнити фізичних осіб та Державну екологічну інспекцію від сплати судового збору за розгляд судових справ у сфері відновлення екологічних прав і захисту довкілля, та внести відповідні зміни до ЗУ «Про судовий збір».

 • Для забезпечення правничої допомоги особам, екологічні права яких порушено, забезпечити надання безоплатної правової допомоги за рахунок держави через центри Безоплатної правової допомоги.

 • Запровадити державні навчальні програми у сфері екології для підвищення кваліфікацій правоохоронних та контролюючих органів, суддів та правозахисників.


Цю діяльність організація здійснює в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (EPAIU), яку здійснює Міжнародний фонд «Відродження» за фінансової підтримки Швеції. Думки належать авторам заяви і не обов’язково відображають погляди МФ «Відродження» та уряду Швеції. Відповідальні за зміст виключно ГC «Досить труїти Кривий Ріг!».2 views0 comments

Comentarios


bottom of page