top of page
  • Writer's pictureEPAIU

Презентація дослідження “Вартові довкілля Донбасу”

23 червня о 15.00 відбудеться онлайн презентація дослідження «ВАРТОВІ ДОВКІЛЛЯ ДОНБАСУ. Роль громадських організацій у вирішенні екологічних проблем Донеччини і Луганщини».


Щоб взяти участь, необхідно зареєструватись:Посилання для участі прийде зареєстрованим учасникам.

До участі запрошуються усі охочі. Зокрема раді будемо бачити представників громадських організацій, зареєстрованих та активних у Луганській і Донецькій областях (на територіях, підконтрольних уряду України), оскільки додатково будуть представлені умови відкритого конкурсу малих грантів «Практичні рішення для довкілля в Донецькій і Луганській областях» Ініціативи EPAIU.


Чи готова екологічно свідома громадськість братися за усі ті довкіллєві проблеми, які сама ж визначає як найбільш пріоритетні на Донбасі? Чи прагнуть місцеві організації об‘єднуватись намаганні оздоровлювати навколишнє природне середовище своїх областей? Що і хто може сприяти розвитку громадського екологічного руху на Донбасі?


У дослідження ми проаналізували інтереси й залученість громадських організацій до вирішення проблем довкілля Донецької і Луганської областей, зокрема хочемо поділитись кількома ключовими тезами:

  • Громадянське суспільство Донецької і Луганської областей після 2014 року стало активно розвиватися: щороку створювались нові громадські організації, які ставили своїми пріоритетами вирішення численних проблем суспільства. Суто «екологічних організацій», для яких питання захисту довкілля є пріоритетним напрямом, є дуже мало на території Донбасу. Лише 19% від всіх опитаних в ході дослідження ІГС зазначили про пріоритетність напряму захисту довкілля та вирішення екологічних проблем серед напрямів своєї діяльності.

  • Відсутність великої кількості потужних суто екологічних громадських організацій обумовлює і відсутність залежності таких організацій від органів влади чи бізнесу. Оскільки екологічні проблеми не є «нагальними» та «розповсюдженими», у органів влади чи великого бізнесу немає причин шукати дружні для себе організації.

  • Основні пріоритети ІГС Донбасу у напрямі захисту довкілля включають поводження з сміттям (сортування відходів); просвітницьку діяльність у напрямі підвищення рівня екологічної культури і освіти; вирішення питання забруднення водойм (розчистка водойм); активізація суспільства у вирішенні екологічних проблем; збереження екосистеми і різноманіття; роботи з благоустрою і озеленення. Тобто пріоритетні напрями діяльності ІГС є більш практичними, мають «швидкі» результати, і майже не стосуються довготривалих проєктів і роботи, яка іноді є більш інтелектуальномісткою, потребує зусиль, які приносять результати лише через великий проміжок часу.

  • Основними джерелами фінансування діяльності ІГС в екологічному напрямі є волонтерство і власні кошти. Менше половини опитаних ІГС отримували підтримку від міжнародних організацій та брали участь у виконанні грантових проєктів, що мали на меті сприяння вирішенню певних екологічних проблем. Саме фінансова підтримка була зазначена ІГС як пріоритетна потреба, наступною за якою стала потреба в людських ресурсах. На жаль, низький рівень активності громадськості є проблемою не лише для ІГС, що займаються питаннями довкілля Донбасу. Згідно дослідження Індексу соціальної згуртованості і примирення (Index SCORE)16, активне громадянство в Донецькій області дорівнює 3,7 з 10 можливих, а в Луганській області – взагалі 2,5. Незацікавленість населення була визначена також одним з основних ризиків діяльності ІГС у напрямі захисту довкілля.

Стан довкілля Донеччини і Луганщини на сьогодні вважається найнеблагополучнішим серед регіонів нашої країни. А більшість екологічних проблем є такими, що зусиллями однієї громадськості не вирішиш. Проте, дослідники підкреслюють, що огранізайції, які працюють з питаннями захисту довкілля на підконтрольних уряду України територіях Донецької і Луганської областей, є на сьогодні важливим рушієм для вирішення довкіллєвих проблем Донбасу. Зокрема, громадськість може сприяти приверненню уваги влади до вирішення цих проблем та об‘єднанню зусиль навколо них.


Контактні особи: Інна Семененко, керівниця дослідницької групи, керівниця Ресурсного центру зі сталого розвитку при СНУ ім. В. Даля, isemenenko@ukr.net, та Тетяна Кухаренко, менеджерка Ініціативи EPAIU, менеджерка програми «Демократична практика» МФВ, kukharenko@irf.ua.


Дослідження здійснювала група дослідників із Луганщини і Донеччини в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (EPAIU), яка виконується Міжнародним фондом «Відродження» за фінансування Швеції.2 views0 comments

Comments


bottom of page