top of page
 • Writer's pictureEPAIU

Про досвід інвентаризації міських дерев Києва у співпраці з місцевою спільнотою

Громадська організація «Український екологічний клуб «Зелена Хвиля» разом з партнерами реалізувала проєкт з інвентаризації зелених насаджень та поділилась власним кейсом про те, як це відбувалось, які були виклики, та які результати.


Метою проєкту було створити аналітичні та технологічні передумови для започаткування інтерактивної й прозорої системи інвентаризації зелених насаджень Києва у співпраці з громадськістю. Це створить умови для покращення адаптивних можливостей міста до хвиль тепла та інших негативних проявів зміни клімату.Проєкт відбувався у кілька етапів:

 • Аналіз стану управлінської, правової та інформаційної бази щодо інвентаризації зелених насаджень в Україні та місті Києві (включаючи проведення глибинних інтерв’ю з муніципальними структурами відповідальними за зелені насадження Києва);

 • Розвідувальна фокус-групова дискусія з зацікавленими сторонами з питань залучення до обліку зелених насаджень міста (громадські активісти, науковці, місцеві жителі, влада тощо);

 • Адаптація для використання в Україні безкоштовного набору інструментів i-Tree Eсо (США) із інвентаризації міських зелених насаджень та оцінки екосистемних послуг дерев у грошовому вимірі; проведення пілотних інвентаризаційних робіт з використанням платформи i-Tree Eсо на ділянках зелених зон Києва, що знаходяться під загрозою забудови (Екопарк Осокорки та Совські ставки);

 • Адвокація результатів: складання полісі-бріфу з проблеми обліку зелених насаджень у населених пунктах України та представлення результатів на фінальній пресконференції та «круглому столі» з місцевою владою та громадськістю.Проєкт вдалось реалізувати в короткі терміни з січня по квітень 2021 року завдяки тому, що ще на етапі планування та відповідно на всіх етапах реалізації проєкту залучались партнери та основні бенефіціари проєкту. Зокрема це були:

 • Керівництво комунального об’єднання «Київзеленбуд» (зокрема генеральний директор Олексій Король); провідні спеціалісти 10-ти КП УЗН; управління екології та природних ресурсів КМДА; начальниця управління екології та природних ресурсів Львівської міської ради Олександра Сладкова;

 • Експертний склад аналітичного центру Cedos;

 • Розробники платформи i-Tree – Davey Tree Expert Company, США; місцеві ініціативні групи, що захищають природні території від забудови – ГО «Екопарк Осокорки» та «Совські Ставки», а також інші активісти та волонтери – свідомі жителі та жительки міста Києва.

 • Медіа партнери та зацікавлені у темі ЗМІ.За чотири місяці організація змогла:

 • Створити, опублікувати та презентувати рекомендації з покращення вимог законодавства та залучення широкого кола зацікавлених сторін до інвентаризації зелених насаджень у населених пунктах України. З’явилося експертне підгрунття для активістів та місцевої влади для подальшої адвокації внесення необхідних змін (ПРОДУКТИ: аналітичний звіт та полісі-бріф, а також результати фокус-групового дослідження).

 • Місцеві активісти природних територій Києва, що знаходяться під загрозою забудови (Екопарк Осокорки та Совські ставки), силами волонтерів за 3 години спільної роботи зібрали дані по 95 та 70 деревах (відео про виїзди) й отримали інвентаризаційні звіти з переліком екосистемних послуг та їхньої вартості. Це створило підгрунття для адвокації цих територій для жителів Києва на новому рівні (ПРОДУКТИ: інвентаризаційні звіти i-Tree Eсо з обох ділянок).

 • Волонтери проєкту отримали необхідні знання та навички зі створення власних проєктів інвентаризації міських дерев та оцінки їхніх екосистемних послуг. Більше того, завдяки відкритому поширенню та доступу до всіх навчальних та інформаційних матеріалів проєкту на сайті ГО УЕК «Зелена Хвиля» (ПРОДУКТИ: пакет навчальних матеріалів з використання платформи i-Tree Eсо українською мовою).

 • Місцеві комунальні служби та інші бенефіціари проєкту ознайомилися з можливостями використання відкритої безкоштовної платформи з інвентаризації міських дерев. Проєкт отримав медіа розголос. Ось неповний перелік зовнішніх публікацій про проєкт: Екопарк Осокорки, Совські ставки, Седос), Укрінформ, Хмарочос, Українське радіо тощо.

Проєкт демонструє гарну тенденцію росту демократичних процесів в українському громадянському суспільстві. Місцеві спільноти все більше усвідомлюють свою спроможність та силу змінювати процеси та «правила гри» задля покращення якості життя в Україні на місцевому рівні.


Проєкт «Можливості прозорої, партисипативної та дієвої інвентаризації зелених зон Києва задля адаптації міста до зміни клімату» відбувся за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Посольства Швеції в Україні в рамках Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (EPAIU).
0 views0 comments

Comments


bottom of page