top of page
  • Writer's pictureEPAIU

Соціальна апсайклінгова майстерня “Надія”: Екопроєкти організацій Донбасу

Updated: Sep 6, 2022

Серед організацій Донбасу, які отримали малі гранти для розв’язання проблем довкілля у регіоні є ті, які лише починають інтегрувати цей напрямок у свою діяльність. Громадська організація «Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу» – одна з тих, хто починає цей шлях з Ініціативою з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (EPAIU), яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» за підтримки Швеції.


«Наша організація займається в основному адвокацією прав жінок і дітей з інвалідністю, але коли мова йде про довкілля нашої країни – ми не стоїмо осторонь. Адже ми усі хочемо гідного майбутнього нашим дітям. Жінки та діти з інвалідністю уже не здорові, а ситуація з довкіллям у нашому регіоні лише погіршує їхній стан.», – пояснює керівниця організації Олена Савченко.


Слухачі реабілітаційного центру “Донбас” у швейній майстерні. Фото: Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу


«Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу» доволі молода організація, яка виникла у Краматорську в 2019 році як продовження Донецького осередку всеукраїнського Союзу осіб з інвалідністю України. Але у місті їх добре знають, завдяки активності членкинь організації у міському та обласному комітетах доступності, а також різноманітним заходам, які організація проводила у Краматорську та навколишніх містах.


Їхнім офісом служить приміщення у краматорському Центрі комплексної реабілітації для людей з інвалідністю «Донбас». Його слухачі й слухачки не лише проходять фізичну реабілітацію, але й навчаються на професійних курсах, які допомагають їм знаходити роботу.


Фото: Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу


З листопада 2021 року у них з’явилось на одну активність більше, адже проєктом організації, що переміг у конкурсі грантів для вирішення проблем довкілля Донбасу, є створення швейної апсайклінгової майстерні – простору для пошиття нових речей із залишків текстилю. Завдяки цій ініціативі старі речі, які могли б відправитись на звалище, отримують нове життя в інших, креативних формах. В рамках проєкту організація закупила нове швейне та вишивальне обладнання, проводить майстер-класи з апсайклінгу та популяризує ідею повторного використання вживаних речей.


Слухачка центру реабілітації “Донбас” Алла та її витвір – м’яка дитяча книга


Зі старих чоловічих сорочок у майстерні шиють фартухи, а з обрізків тканин – прихватки, багаторазові бахіли, іграшки, косметички, еко-торби та безліч інших корисних у побуті речей. Алла, одна зі слухачок центру, навіть пошила м’яку дитячу книжку! А перед Різдвом у “Надії” провели майстер-клас для дітей зі створення шкарпеток-торбинок для подарунків. Матеріали для виробів їм часто віддають у вигляді неліквідних обрізків тканин текстильні магазини і меблеві підприємства, а інколи різний використаний текстиль приносять слухачі центру і мешканці міста.


Майстер-клас зі створення різдвяних шкарпеток-торбинок. Фото: Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу


Облаштування швейного приміщення, де розташовується майстерня, також відбулось за часткової участі Фонду «Відродження». Роком раніше, в рамках гуманітарної Ініціативи з протидії наслідкам пандемії «Людяність і Взаємодопомога», організація отримала фінансову підтримку на пошиття багаторазових захисних масок.


«Ми закупили швейне обладнання і шили маски для слухачів центру та інших громадських організацій міста, для поліції. Так ми і народились, так народилась соціальна швейна майстерня “Надія” – з посмішкою розповідає Олена, – але поступово почали займатись іншими замовленнями. Ми шили постільну білизну для слухачів центру, декорації для фестивалю та еко сумки. Це маленькі замовлення, які ми виконуємо безкоштовно, адже використовуємо світло і воду центру.»


Олена Савченко вважає, що швейна майстерня на території центру реабілітації це win-win партнерство, адже простір центру максимально доступний, а його слухачі можуть брати участь у швейних майстер класах та еко-толоках.


Приміщення майстерні “Надія”


«На наші майстер-класи приходять не тільки жінки, але й дорослі чоловіки. Деякі з них вважали, що ніколи не зможуть використовувати машинку, адже не зможуть натискати на педалі, сидячи в інвалідному візку. Нам довелось зруйнувати ці упередження і показати інші способи взаємодії з обладнанням.» – тішиться Олена.

Таким чином майстерня не лише робить свій внесок у збереження довкілля, завдяки методиці апсайклінгу, але й створює нові можливості для людей з інвалідністю. А ще руйнує гендерні стереотипи, залучаючи до пошиття речей чоловіків. І саме у цьому симбіозі криється особливість проєкту.


Перед новорічними святами майстерня “Надія” провела еко-толоку на якій відвідувачів чекали виставка та продаж речей, що виготовлені з вживаного одягу – подушки, прихватки, торбинки, ексклюзивні обшиті блокноти та інше. Усі кошти від продажу пішли на закупівлю обладнання для майстерні. 

У червні 2021 року ми оголосили конкурс “Практичні рішення для довкілля в Донецькій і Луганській областях: конкурс малих грантів”, метою якого було підтримати розвиток ідей громадських організацій, спрямованих на подолання довкіллєвих проблем на підконтрольних уряду Україні територіях Донбасу. Учасниками конкурсу стали організації громадянського суспільства, зареєстровані на підконтрольних уряду України територіях Луганської і Донецької областей, які опікуються питаннями захисту довкілля Донбасу. Ми обрали 11 переможців з восьми міст регіону, які займатимуться моніторингом якості води та повітря, аналізуватимуть місцеві політики поводження з відходами, адвокатуватимуть екоорієнтовані практики та рішення у своїх громадах.


Конкурс “Практичні рішення для довкілля в Донецькій і Луганській областях: конкурс малих грантів” проходить в рамках Ініціативи з розвитку екологічної політики та адвокації в Україні (EPAIU), що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за підтримки Швеції.


Більше про Ініціативу EPAIU – тут.


1 view0 comments

Comments


bottom of page