top of page
  • Writer's pictureEPAIU

Якою є роль громадських організацій у вирішенні екологічних проблем Донеччини і Луганщини?

Updated: Jan 25, 2023


Як показало дослідження, Лише 19% від всіх опитаних в ході дослідження ІГС зазначили про пріоритетність напряму захисту довкілля та вирішення екологічних проблем серед напрямів своєї діяльності. Найбільш актуальними з точки зору громадськості Донбасу є стан водних ресурсів; поводження з відходами; промислове забруднення; стан атмосферного повітря; стан екосистеми і озеленення.


Відео презентації можна переглянути ось тут.


Вітаючи учасників заходу, Виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко, наголосив, що для нас це дослідження стало першим кроком для побудови політики допомоги громадському сектору Донеччини і Луганщини, який покращить шанси на досягнення цілей оздоровлення і захисту довкілля у цих областях. Важливо, що це дослідження базується на реальній оцінці ситуації, і «ми, насамперед, вивчаємо те, що потрібно місцевим громадам і найбільш активним представникам місцевого громадянського суспільства».


"Коли на початку 2019-го Ініціатива з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні оголосила свій перший відкритий конкурс з підвищення організаційної спроможності ІГС, які працюють в екологічній сфері, до подалося лише двоє аплікантів з Донеччини (Маріуполь) і Луганщини (Сєвєродонецьк) із 65-ти організацій-заявників, – додала Тетяна Кухаренко, менеджерка Екологічної ініціативи (EPAIU) і програми «Демократична практика» МФВ – Це спонукало нас замислитися про причини такої низької активності з областей, які об‘єктивно вважаються на сьогодні такими, що найбільше в Україні потерпають від екологічних проблем, в т.ч. спричиненими воєнними подіями на Сході України. Так з‘явилася ідея провести ґрунтовніше дослідження і глибше познайомитися із місцевими еко-активістами Донбасу і почути від них самих про їхні потреби і проблеми довкілля в регіоні. «Дослідницьку групу ми вибрали на засадах відкритого тендеру. До групи увійшли фахівці із Луганщини і Донеччини, які орієнтуються у місцевому екологічному контексті краще за будь-кого в Україні», – зауважила Тетяна.Група дослідників представила різні сторони дослідження: власне мапу організацій громадянського суспільства; динаміку забруднення довкілля Донецької і Луганської областей у порівнянні з усією Україною; дії у напрямі охорони природи на рівні місцевої влади, громадського сектору і донорського середовища; детальний аналіз пріоритетів діяльності і потреб власне інститутів громадянського суспільства, які займаються довкіллєвою проблематикою. Інна Семененко, очільниця дослідницької групи та керівниця Ресурсного центру зі сталого розвитку при СНУ ім. В. Даля, акцентувала на таких, зокрема, висновках:

  • Дослідження щодо ролі ІГС у вирішенні питань довкілля Донбасу до цього майже не проводилися, а рекомендації стосовно залучення громадськості до вирішення екологічних проблем наявні фрагментарно.

  • Брак уваги донорів до проблем довкілля Донецької і Луганської областей та грантових конкурсів для суто екологічних проєктів, а також в основному волонтерська підтримка еко-діяльності – спричиняють завмирання активності суто екологічних ІГС та орієнтування на короткочасні акції.

  • Через брак можливостей для реалізації своїх довкіллєвих ідей, громадські організації можуть шукати ресурси і соратників у середовищі підприємців, а це може призвести до залежності громадської діяльності від бізнесу.

  • Cпівпраця влади і громадськості з питань вирішення екологічних проблем Донеччини і Луганщини практично відсутня, в тому числі через низьку активність або й відсутність профільних громадських організацій у деяких районах.

  • Пріоритетні напрями діяльності існуючих ІГС є більш практичними, спрямованими на досягнення «швидких», видимих результатів. Діяльність рідко стосується довготривалих проєктів, що потребують інтелектуальних інвестицій, формування експертного середовища – такі проєкти дають результат через роки.

Деталі презентації та Звіту про дослідження «ВАРТОВІ ДОВКІЛЛЯ ДОНБАСУ. Роль громадських організацій у вирішенні екологічних проблем Донеччини і Луганщини» ви можете подивитися нижче.

Ґрунтуючись на матеріалах дослідження, Ініціатива EPAIU запропонувала громадським організаціям екологічного спрямування конкурс малих грантів «Практичні рішення для довкілля в Донецькій і Луганській областях». Після презентації учасники мали змогу почути докладно про умови цього конкурсу.


Нагадаємо, що Ініціатива з розвитку екологічної політики й адвокації і Україні (EPAIU)виконується Міжнародним фондом «Відродження» за фінансування Швеції.1 view0 comments

Comments


bottom of page