top of page
  • Writer's pictureEPAIU

Як Люботин продовжує скорочувати кількість відходів, які йдуть на полігон

Updated: Sep 8, 2023

Більш ніж пів року Zero Waste Kharkiv реалізовували проєкт щодо компостування та повторного використання речей "Люботин — місто нуль відходів"!


За час проєкту команда встановила 8 компостувальних секцій у трьох локаціях міста, 2 шафи для повторного використання, провели інформаційну кампанію та опитування місцевих жителів на початку та наприкінці проєкту.


Компостувальна секція

За результатами опитувань було виявлено, що 12% опитаних встановили компостери, а ще 5% зацікавилися інформацією щодо компостування. Стосовно повторного використання речей також приємні результати: 22% почали віддавати речі, а 13% не тільки віддавати, але й брати!


З появою компостерів та шаф ситуація з відходами у місті зміниться на краще, адже зменшиться кількість відходів, які йдуть на захоронення. Окрім зменшення об'ємів вдасться вилучати з залишкових відходів цінну компоненту і перетворювати її на добриво, зберігаючи при цьому цінну сировину для подальшої переробки.Також зменшення кількості відходів має суттєві фінансові вигоди. Як приклад, ОСББ "Надія 20,18" накопичує відходи, а потім 2 рази на рік замовляє вивіз. Це досить коштовна послуга, але з появою компостера необхідність у вивозі зменшиться, що дасть можливість заощадити кошти. Так замість засмічення довкілля, з’явиться можливість озеленити прибудинкову ділянку, зробити необхідний ремонт, покращити освітлення тощо.

“У компостуванні важливий власний приклад. Коли ми розпочали компостування на території Будинкового Комітету, то через рік вже отримали перший гумус. А якщо він вже є, то його можна додавати в клумби та на городи. Таким чином на третій рік сусіди почали не тільки бачити у підходах цінну сировину, а навіть сваритися, хто першим забере цей компост, бо урожайність підвищується і всі зрозуміли, що немає сенсу купувати в магазині добриво, якщо є своє”, - каже Олександр Золотарьов, голова Будинкового Комітету "Ромашка", на території якого встановлено трисекційний компостер та шафу.


Координаторка проєкту Анна Прокаєва наголошує: “Ми намагаємось не тільки суттєво зменшити кількість відходів, але й створити успішний приклад для інших громад України, відпрацювати шлях переходу громади до циркулярного принципу поводження з відходами, щоб абсолютна меншість відходів вивозилася на захоронення. Я впевнена, що Люботин невдовзі стане таким пілотним містом та врешті пройде сертифікацію та отримає статус Zero Waste City. Ми це робимо всупереч війні, адже Україна має розвиватися не зважаючи ні на що.”


Проєкт реалізовано громадською організацією “Центр громадських та медійних ініціатив” (Zero Waste Kharkiv) в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом "Відродження" за фінансової підтримки Швеції. Зміст матеріалу не обов'язково відображає позицію Міжнародного фонду "Відродження" та/або Швеції.

5 views0 comments

Comments


bottom of page