top of page
  • Writer's pictureEPAIU

11 друзів довкілля. Які екологічні організації підтримує Фонд та Посольство Швеції

Updated: Sep 8, 2023

15 травня світ відзначає Міжнародний день захисту клімату. На жаль, питання охорони довкілля та захисту клімату набули для українців нової актуальності. У 2022 до попередніх проблем додалися дії російських військових злочинців: ядерний тероризм, руйнування цілих екосистем, мінування територій та забруднення природи внаслідок воєнних дій.


На фоні щоденних смертей на фронті ці проблеми можуть не здаватися важливими. Проте вони впливатимуть на здоров’я українців іще протягом багатьох поколінь після перемоги України та навіть зникнення росії.


Під час свого останнього виступу в Мюнхені Джордж Сорос також наголошував: найпершою задачею для світу сьогодні має бути перемога над росією, проте після цього ми маємо сконцентрувати зусилля на збереженні довкілля, адже від цього залежить виживання людей як виду.


Фонд віддавна працює у сфері збереження довкілля. У 2019 за підтримки Швеції ми запустили Ініціативу з розвитку екологічної політики та адвокації. Вже більше ніж 4 роки ми спільно допомагаємо екологічним організаціям України бути помітнішими та впливовішими.


Сьогодні ми надаємо інституційну підтримку для 11 екологічних організацій. Пʼятеро з них брали активну участь у знаковій для всього світу кліматичній конференції COP27 у 2022 році. Семеро – є членами Української Кліматичної Мережі. У день захисту клімату ми хочемо детальніше розповісти про кожного з них. Сьогодні усі вони так чи інакше залучені у моніторинг російських екозлочинів та притягнення агресора до відповідальності, проте ми хочемо згадати про їх ключові сфери діяльності, якими активісти займалися до початку повномасштабного вторгнення та продовжують займатися зараз.Громадська організація, яка об’єднує експертів та активістів навколо ідеї збереження довкілля через вплив на прийняття рішень. Ми ведемо боротьбу за енергоефективність, відновлювану енергетику, протидію зміні клімату, за чисте повітря для всіх, розвиток сталого транспорту і сільського господарства України.


Зараз організація працює над тим, щоб зробити майбутнє післявоєнне відновлення України відбувалося з урахуванням інтеграції в ЄС та необхідності захисту довкілля та клімату. А також продовжує роботу з адвокації переходу на відновлювані джерела енергії, зменшення забруднення від транспорту, зменшення негативного впливу агропромисловості на довкілля, скорочення шкідливих викидів промислових підприємств, скорочення викидів парникових газів в усіх секторах економіки, а також підтримує громади в їхній боротьбі за права на чисте довкілля.Громадська організація складається з команди професійних екологів, тренерів та учасників екологічного руху в Україні, які з 2008 року зберігають природне навколишнє середовище й сприяють зменшенню негативного впливу на довкілля через популяризацію екологічного способу життя й навчання.


Організація просуває екологічну освіту, займається впровадженням ідей зеленого офісу в роботі інших організацій та установ, підтримує суспільні екологічні ініціативи, проводить наукові дослідження та впроваджує проєкти, направлені на протидію зміні клімату.
Спільнота Zero Waste Lviv утворилась наприкінці 2016 року як волонтерський консультаційний центр при Міській раді з питань мінімізації та попередження утворення відходів. Місією організації є сприяння реалізації принципів zero waste в Україні шляхом створення зразкового муніципалітету – Львова.


Організація працює на міському, регіональному та загальноукраїнському рівні. Як міська ініціатива, експерти організації консультують владу міста та допомагають розробляти стратегії та рішення, спрямовані на реформування системи поводження з твердими побутовими відходами. На національному рівні вони долучаються до коментування Національної стратегії поводження з відходами, відслідковують інші тематичні законопроекти та нововведення. Крім цього, організація допомагає бізнесу впроваджувати принципи zero waste у своїй щоденній діяльності та проводимо інформаційні та просвітницькі кампанії, що популяризують ідею “нуль відходів” та свідоме споживання.
“ФЛОРА” була створена у 2000 році як дитяча екологічна організація з метою підтримки дітей та молоді у їх прагненні змінити себе та навколишній світ на краще. Місія організації: захищати екологічні права заради збереження Довкілля для майбутніх поколінь.


Зараз робота організації зосереджена на 3 важливих напрямках діяльності: доступ до питної води, екологічні права людей та радіаційне забруднення. Організація працює над тим, аби кожна територіальна громада на Кіровоградщині мала централізоване водопостачання та водовідведення, проводять адвокаційні кампанії з захисту екологічних прав людини, в тому числі надають безоплатну правову допомогу щодо захисту екологічних прав, та працюють над зменшенням ризиків уранової радіації в регіоні.
Організація була зареєстрована у 2020 році, проте шляхи впливу на екологічну ситуацію в Україні та світі спільнота “Збережи Дніпро” шукає ще з 2017 року. Їх велика амбітна мета: Екологізація промислових підприємств; Тотальний моніторинг якості повітря; Відкриття та цифровізація екологічних даних; Відновлення зеленої інфраструктури; Посилення екологічної безпеки.


Організація співпрацює з РНБО, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Держекоінспекцією та Управлінням екології та природних ресурсів КМДА щодо питань якості повітря та захисту довкілля. Найвідоміший проєкт організації – безкоштовний екологічний чат-бот SaveEcoBot, який доступний у Telegram, Viber та Messenger. Крім цього, експерти розвивають виробництво станцій моніторингу якості повітря, частина прибутків з яких йде на благодійні цілі.
Коаліція громадських організацій, що об’єднує різні групи мешканців Кривого Рогу заради досягнення гранично можливої екологічної якості життя в Кривому Розі зі збереження його статусу великого індустріального міста.


Організація працює, щоб домогтися правильної стратегії розвитку, конструктивної співпраці з міською владою та пильного контролю громадськості за підприємствами Кривого Рогу заради того, щоб досягти екологічних стандартів цивілізованого світу, не втративши економічної потужності. На всеукраїнському рівні організація також просуває ідею громадської участі в моніторингу довкілля.
Незалежне об’єднання експертів та екологічних активістів, створене в 2013 році, яке допомагає громадам впроваджувати екологічні рішення та ставати природоорієнтованими.


Напрямки діяльності організації включає впровадження екологічних рішень у громадах, раціональне поводження з відходами та їх мінімізація, адаптацію до зміни клімату та екологічне просвітництво.
Громадська організація, яка об’єднала активістів, екологічних експертів та мешканців Києва навколо ідеї створення ландшафтного природного парку Екопарк Осокорки (на Південних Осокорках на лівому березі Києва).


Члени організації займаються доглядом за територією Екопарку та збереженням його екосистеми, екологічною просвітою мешканців Києва, захистом екологічних прав мешканців південного лівобережжя Києва. Своєю місією організація бачить розвиток відповідального громадянського суспільства, яке розуміє права людини на безпечне та комфортне довкілля та необхідність збереження природи.
Громадська організація в Рівному, що працює 20 років задля збереження довкілля. Більше ніж 10 із них – у сфері енергозбереження, адже саме енергетика найбільш згубно впливає на довкілля.


Проєкти організації спрямовані на підвищення енергоефективності громадських закладів та приватних осель, покращення місцевої та національної енергетичної політики, розвиток відновлювальних джерел енергії (зокрема, сонячної), зменшення впливу людини на клімат, зменшення впливу від промисловості на довкілля та громади, моніторинг системи оцінки впливу на довкілля в Україні та ефективне управління ОСББ (Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків).
Національна скаутська організація України, яка прагне сприяти всебічному патріотичному вихованню і самовихованню української молоді. Пласт виховує свідомих, відповідальних та повновартісних громадян.


В рамках “Пласту” працює його Екологічна Служба, яка займається екологічним просвітництвом серед пластунів та залучає їх до заходів зі захисту довкілля.Громадська організація створена у 2015 році з метою забезпечення колективних прав кримських татар як корінного народу та індивідуальних прав всіх жителів Криму задля досягнення сталого розвитку.


У сфері довкілля організація займається моніторингом стану екосистем Криму в умовах окупації, а також має статус спостерігача при Рамковій конвенції ООН зі змін клімату.


2 views0 comments

Comments


bottom of page