top of page
ВСП-3.jpg

Малі гранти південно-східних областей

Ми підтримали 16 малих проєктів організацій, що працюють на або для підконтрольних Україні територій півдня та сходу країни

image.png

ГРАНТЕРИ

8.png

Школа екоактивізму на Кіровоградщині

"Нова Дружківка" виникла у 2016 році, і мала стати своєрідним магнітом для місцевої молоді, яка виїжджала з Дружківки до більших міст Донеччини із більшими можливостями. Місія організації — робити життя громади міста цікавим, змістовним та якісним. Через військову агресію рф команда була змушена релокуватись на Кіровоградщину, де планує продовжувати свою роботу і проводити освітні екопрограми для таких самих переселенців з Донеччини. Команда вже запустила набір на першу школу екоактивізму у двох громадах Кіровоградщини - Олександрійській та Петрівській.  У планах також закупити і встановити обладнання для сортування побутових відходів.

 

Задача проєкту - підготувати екоактивістів серед ВПО та місцевих мешканців Кіровоградщини, які у майбутньому зможуть стати агентами змін та формувати запит на сучасне, якісне та ефективне відновлення громад в екологічній сфері.

16.png

Фонд розвитку міста Миколаєва

Зелене відновлення Вознесенської міської громади

Фонд розвитку міста Миколаєва було засновано ще в 1995 році міськими активістами, представниками місцевої влади та бізнесу. Місія Фонду — покращувати якість життя населення, об'єднувати зусилля громадськості для органічного розвитку міста, його становлення як економічного, політичного та культурного центру Причорномор’я. 

 

Їхній новий проєкт покликаний залучити екоактивістів до модернізації чинної Стратегії м. Вознесенська Миколаївської області та сформувати зелений План відновлення міста до 2026 року. 

6.png

Громадська організація “Кінбурн”

Кінбурн ЕкоХаб

 

ГО "Кінбурн" уже понад 4 роки досліджує та вирішує довкіллєві проблеми Миколаївщини. Через повномасштабну війну організація була змушена відкрити новий напрямок роботи і почати фіксувати екозлочини рф. Їхній проєкт спрямований на цю роботу на території двох територіальних громад Миколаївської області - Очаківської міської та Куцурубської сільської. Отримані дані будуть нанесені на електронну мапу, а також допоможуть визначити нові, гострі довкіллєві проблеми цих громад та розробити рекомендації для їх керівництва по відновленню стану довкілля після закінчення бойових дій.

 

Окрема частина проєкту - це створення інформаційного центру - "Кінбурн ЕкоХаб", який займатиметься інформаційною та гуманітарною підтримкою жителів громади прифронтової території і ВПО. На базі Хабу проводитимуть й еко-зустрічі.

Дизайн без назви-4.png

Громадська організація "Запоріжжя без сміття"

Заохочення громадськості та органів місцевого самоврядування до екосвідомого поводження з відходами у м.Запоріжжя

 

Уже не перший рік Zero Waste Запоріжжя займається просуванням ідеї «нуль відходів» у рідному місті. Організація хоче продовжувати привертати увагу громадян до необхідності сортування та переробки твердих побутових відходів у місті, навіть під час воєнного стану. Адже це не лише знижуватиме навантаження на муніципальну систему поводження з відходами, але й поновить корисні екозвички, які трохи забулися через повномасштабну війну. 

 

У рамках проєкту вони проведуть серію інтерактивних лекцій та майстер-класів, створять серію подкастів та розроблятимуть дорожню карту по розбудові системи управління відходами в місті.

 

Окремо команда встановить 10 контейнерів для збору пластикових кришечок у місцях проведення лекцій, з яких пізніше створить лавку в центрі міста. 

 

12.png

Добропільський центр молоді "Добро"

Підвищення рівня обізнаності та поінформованості пілотних громад Півдня та Сходу України щодо енергетичної безпеки та альтернативних джерел енергії

Дитячий молодіжний центр «Добро» було засновано у Добропіллі Донецької області понад 10 років тому. Проблемами довкілля організація почала займатись відносно нещодавно, проте відтоді цей напрямок став одним з основних в їх діяльності.

 

У рамках нового проєкту вони підвищуватимуть обізнаність представників пілотних громад південно-східних областей України щодо енергетичного переходу на ВДЕ, допомагатимуть в розробці індивідуальних та спільних проєктів громад, які дозволять зробити енергетичних перехід від викопного палива до ВДЕ.

 

"Добро" залучатиме експертів для моніторингу територій та надання рекомендацій щодо використання місцевих природних ресурсів та кліматичних умов для енергетичного переходу (експерти з Екодія, Екоклуб, Germanwatch). 

14.png

Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень

Залучення громадськості до вирішення екологічних проблем на Херсонщині в умовах війни

Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень був створений у 2006 році. За час своєї діяльності організація власними силами та в партнерстві з іншими організаціями реалізувала низку проєктів, які стосувались проблем розвитку регіону та мали важливе соціальне значення. 

 

У рамках нового проєкту, який підтримала Ініціатива EPAIU, Центр проведе аналіз екологічних загроз, які виникли на Херсонщині в результаті військової агресії рф, зокрема у першій звільненій Кочубеївській громаді. Вони розроблять електронний навчальний посібник для еко-активістів з «Картою екологічних проблем». Передбачено також залучати екоактивістів з різних організацій регіону до напрацювання пропозицій по вирішенню екологічних проблем в громадах Херсонської області. 

10.png

Природоохоронні геоінформаційні системи України

Фіксація шкоди, завданої природним комплексам Харківської області, внаслідок війни

Українське Товариство Природоохоронних ГІС було засновано у 2012 році задля розвитку спільнот, надання знань та підтримки осіб, які використовують геоінформаційні системи (ГІС) та науку для збереження природних ресурсів та культурної спадщини. 

За підтримки Ініціативи EPAIU вони здійснюватимуть просторову фіксацію порушення природних комплексів та їх компонентів, що виникли внаслідок обстрілів, воєнної фортифікаційної діяльності тощо, шляхом аналізу космічних знімків та використання геоінформаційних технологій, без польових робіт. Отримані серії космічних знімків команда дешифруватиме з метою фіксації часу, типу та обсягів шкоди природним ландшафтам та їх окремим компонентам у Харківській області внаслідок російської воєнної агресії. Далі вони розроблятимуть зручні та доступні у практичному використанні набори даних та цифрові карти для поширення інформації серед місцевих мешканців, управлінців, фахівців з відновлення постраждалих територій. 

11.png

Громадська організація "Бери і Слав"

Дрогобич. Еко. Логічний

 

Громадська організація «БЕРИ і СЛАВ» офіційно зареєстрована у січні 2021 року для здійснення та захисту прав і свобод людини та громадянина, задоволення суспільних, зокрема, економічних, соціальних, культурних, освітніх, екологічних та інших інтересів своїх членів та/або інших осіб та Бериславської громади. 

Через повномасштабне вторгнення росії команда була змушена евакуюватись з Херсонщини та продовжувати свою роботу на новому місці у Дрогобичі. Проєкт, який підтримала Ініціатива EPAIU, покликаний запровадити системний підхід до сортування відходів та правильного поводження з ТПВ у Дрогобичі. Для цього вони створять на базі Гімназії №5 імені Героя України Сергія Кульчицького громадську сортувальну станцію та провести інфокампанію серед учнів гімназії, аби заохочувати їх до екосвідомої поведінки. 

2.png

Всеукраїнська екологічна організація “До чистих джерел”

Дослідження впливу військових дій на родючість ґрунтів у Донецькій області

"До чистих джерел" - це команда екоактивістів з Краматорська, Донецької області. У рамках проєкту вони займатимуться аналізом проб ґрунтів Донецької області, аби зрозуміти наслідки збройної агресії росії на їхній стан та родючість. На прикладі однієї громади - Курахівської ОТГ - команда проведе аналіз проб землі та передасть їх до уповноваженої лабораторії Дніпропетровської філії Державної установи «Інститут охорони ґрунтів» та Українського наукового інституту технічної екології.

 

Мета проєкту - напрацювати науково обґрунтовані заходи по вирішенню питання відновлення ґрунтів громади.

 

-

1.png

Ініціативна група “Разом!”

Фіксування та оцінка впливу російських військових злочинів на стан довкілля в Маріуполі та план екологічних заходів після деокупації

Ініціативна група "Разом" була створена активістами Маріуполя ще у 2014 році. Через обстріли та тимчасову окупацію міста росією у березні 2022 року, команда була змушена виїхати на підконтрольні Україні території, але не зупинила свою роботу. 

Командою буде напрацьовано експертні рекомендації щодо першочергових кроків для усунення наслідків для навколишнього природного середовища у місті Маріуполь після його деокупації та отримання контролю українською владою.

Дизайн без назви-2.png

Kharkiv Zero Waste

Люботин - місто нуль відходів

Історія руху Zero Waste на Харківщині почалася у 2017 році, а вже у 2021 році Люботин (місто в Харківській області) підписав зобов'язання зменшити кількість залишкових відходів та став другим містом-кандидатом після Львова на шляху до zero waste сертифікованого міста. Міська адміністрація разом з Kharkiv Zero Waste розробили план дій на досягнення показників та почали перші кроки: інфокампанія, співорганізація зустрічей з депутатами, головним екологом міста, робота з бізнесом, школами та дитсадками.

 

Тож, у квітні 2023 року в рамках проєкту "Люботин - місто нуль відходів" у Люботині з'явиться 8 громадських компостерів у 3 пілотних локаціях міста. Крім мережі компостерів у Люботині заплановано встановити дві шафи перевикористання у двох локаціях, щоб кожен мешканець мав змогу принести непотрібні речі та узяти потрібні.  

 

Команда впевнена, що даний проєкт не тільки суттєво зменшить кількість відходів, але й слугуватиме успішним прикладом для інших громад.

15.png

Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу

Створення соціальної апсайклінгової майстерні, як один з шляхів збереження довкілля

Організація «Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу» виникла у Краматорську в 2019 році. До лютого 2022 року їхнім офісом служило приміщення у краматорському Центрі комплексної реабілітації для людей з інвалідністю «Донбас», де вони ще минулого року облаштували швейну апсайклінгову майстерню, в межах іншого гранту від Ініціативи EPAIU. 

Через масовані обстріли міста у 2022 році команда організації та її підопічні були змушені виїхати до Івано-Франківська, залишивши майстерню та більшість обладнання в Краматорську. 

 

Їхній проєкт це продовження тієї роботи, яку вони розпочали у 2021 році — просування апсайклінгу (культури сортування, раціонального використання відходів текстилю і старих речей, отримання вторинної сировини, покращення екологічного стану довкілля). У рамках гранту вони розвиватимуть діяльність швацької майстерні, яку релокували із Краматорська в Івано-Франківськ, залучившись допомогою партнерів — Івано-Франківської спілки інвалідів. 

4.png

Асоціація "Відродження та розвиток"

Еко ініціатива збереження довкілля міської набережної Черкас спілкою релокованих та місцевих громадських організацій.

Асоціація "Відродження та розвиток" виникла у 2011 році в Горлівці, проте у 2014 переїхала до Бахмуту, через початок російсько-української війни. У 2022 році вони знову були змушені покинути своє місто і релокуватись до Черкас. Попри це, організація продовжує свою роботу та розпочинає новий проєкт разом з Ініціативою EPAIU.

 

У Черкасах вони налагоджуватимуть 

співпрацю з місцевими еко-активістами та спеціалістами громади, щоб активізувати екологічну спільноту міста для збереження місцевого природно-заповідного фонду Черкаської громади згідно українського та міжнародного законодавства. Вони також планують залучати експертів екологів та громадськість до висвітлення проблематики існування ПЗФ (природно-заповідний фонд), його збереження та громадського контролю за виконанням природоохоронного законодавства України. Для цього вони, зокрема, створюватимуть комплекс інформаційних стендів у природних локаціях міської набережної Черкас.

13.png

Екосенс

Оперативне реагування на екологічні загрози для населення прифронтового міста Запоріжжя в умовах військових дій

"Екосенс" було засновано 2016 року як спільноту небайдужих до екологічної ситуації у Запоріжжі. Але проблемами довкілля у місті команда "Екосенсу" займається значно довше.

У рамках нового проєкту за підтримки Ініціативи EPAIU організація досліджуватиме вплив війни та енергетичних проблем на якість повітря у Запоріжжі. Для цього вони придбають і встановлять у місті станції громадського моніторингу хімічної і радіаційної небезпеки та інформуватимуть населення про можливі загрози.

 

Окрема складова проєкту стосуватиметься водної безпеки. Команда визначить місцезнаходження альтернативних джерел питної води для містян із залученням екологів із партнерських НУО та розробить пам’ятки щодо очищення і безпечного вживання води.

5.png

Український інститут антикризового менеджменту

 

Розробка Стратегії екологічного розвитку Костянтинівської міської територіальної громади Донецької області

Організація виникла у 2015 році в Костянтинівці, Донецької області. Команда від самого заснування налагоджувала співпрацю з органами влади і місцевого самоврядування та іншими громадськими організаціями з питань забезпечення миру та безпеки України та проведення суспільно-важливих досліджень у сфері конфліктів. 

 

У рамках нового проєкту вони продовжать свою дослідницьку роботу та розроблятимуть стратегії екологічного розвитку Костянтинівської міської територіальної громади і проведуть її стратегічну екологічну оцінку. Задача проєкту -- інтегрувати питання екологічної збалансованості в плани соціально-економічного розвитку територіальної громади і розробити комплекс заходів для кращої розстановки пріоритетів майбутнього розвитку громади вирішення її екологічних проблем.

9.png

Луганський осередок Всеукраїнської громадської організації "Асоціація сприяння самоорганізації населення"

Екоадаптація ВПО, які перебувають в місцях компактного проживання в приймаючих громадах на Хмельниччині

Організацію було створено ще у 2007 році в Катеринівці, Луганської області. Пізніше команда релокувалась у Сєвєродонецьк, але через нову фазу російської агресії у 2022 році евакуювалась на Хмельниччину, де і продовжує свою роботу. 

Проєкт, підтриманий Ініціативою EPAIU, спрямований на забезпечення активної екоадаптації ВПО, які перебувають в приймаючих громадах на території Хмельницької області. Команда залучатиме переселенців до спільної довкіллєвої діяльності та практичного використання комплексного підходу до вирішення проблем зі сміттям у ВПО-хабах (у місцях компактного проживання ВПО). Організація проведе   опитування ВПО, аби врахувати їхні актуальні потреби під час розробки Плану дій «Зелене місто» м. Хмельницький та інших НПА, пов’язаних з темою охорони довкілля. 

Повномасштабне вторгнення російської федерації в Україну та агресивні воєнні дії російських військ чинять значний руйнівний вплив на довкілля нашої країни, подекуди – з непоправними наслідками. Перелік вже задокументованих екологічних злочинів за період війни, на жаль, продовжує поповнюватися новими випадками завдання шкоди природним ресурсам і екосистемам України. Інший вимір руйнівних процесів стосується середовища екологічно активної громадськості, яка змушена переорієнтувати свою природозахисну діяльність або призупинити її через виїзд із небезпечних регіонів. 

Позаяк на сьогодні найбільшого тиску війни зазнають області на сході і півдні України, де ворог веде активні воєнні дії, Ініціатива спрямувала свій новий конкурс на підтримку інститутів громадянського суспільства із цих регіонів та їхніх екологічних ініціатив, не залежно від нинішнього фактичного місця перебування цих організацій. В цих умовах, ключовими завданнями є: збереження спроможності своїх команд працювати у тих умовах, які їм зараз доступні, та продовжувати посильну екологічну діяльність; безпечними методами продовжувати документувати злочини російських військ проти довкілля України, долучатися до мережевих екологічних ініціатив громадськості, активно планувати заходи із зеленого відновлення у громадах, постраждалих від війни; нарощувати свій експертний потенціал та активно включатися в комунікацію та адвокаційні кампанії щодо екологічної ситуації в Україні і відповідних потреб на національному і міжнародному рівнях.

ПРО НАПРЯМ

Малі гранти південно-східних областей - це 16 проєктів, покликаних привернути увагу до екологічних проблем регіону, які виникли чи актуалізувались через повномасштабне вторгнення росії, та силами громадянського суспільства знайти способи їх вирішення. Усі проєкти орієнтовані на локальні проблеми, які часто не потрапляють у фокус великих природоохоронних організацій чи держави. 

 

Частина підтриманих проєктів передбачатиме роботу з вимушеними переселенцями, які інтегруються у життя громад та беруть участь у вирішенні довкіллєвих проблем. Частина організацій займатиметься фіксацією злочинів проти довкілля, а частина -- працюватиме на майбутнє відновлення своїх міст та регіону. Більшість грантерів цього напряму були змушені виїхати зі своїх міст та сіл через нову фазу російської агресії, проте навіть на новому місці продовжують боротьбу за безпечне та екологічне середовище. 

259115354_4707957382599597_404046180252118614_n-1-1024x683.jpg
bottom of page