top of page
 • Writer's pictureEPAIU

Звернення українських екоактивістів щодо визнаня росії ядерним терористом та санкції для “росатом”

Українські ІГС, що займаються захистом довкілля, звернулись до низки міжнародних інституцій з вимогами визнати росію ядерним терористом та накласти санкції на державне підприємство країни-агресорки “росатом”. Звернення адресоване Організації Об’єднаних націй, Уряду Сполучених Штатів Америки, Європейській комісії, Європейському парламенту, Раді Європи, Міжнародному агентству з атомної енергії (МАГАТЕ), Агентству з ядерної енергії при організації Економічного співробітництва та розвитку та Організації з безпеки і співробітництва в Європі.


Звернення ініціювала громадська організація “Досить Труїти Кривий Ріг”, інституційний партнер Ініціативи з розвитку екологічної політики та адвокації в Україні (EPAIU) Міжнародного фонду “Відродження”. До них долучилось ще 40 громадських організацій.


“Майже два місяці тому почалось повномасштабне підле вторгнення російської федерації в Україну. Майже два місяці світ спостерігає, як російський окупант жорстоко вбиває українців, у тому числі жінок, дітей, літніх людей, ґвалтує, знущається, мародерствує. Це відбувається сьогодні, у 21 столітті, коли весь світ повторював «ніколи знову» і лише одна країна – російська федерація – стверджувала: «можемо повторити».


російський окупант порушив і продовжує зухвало порушувати усі можливі міжнародні норми, які, як нам здавалося, мали б захищати життя людей і гарантувати безпеку і які майже століття після Другої світової війни встановлювали правила мирного існування для всіх країн світу. Терористичні дії росії порушують хартію та конвенції ООН, міжнародні угоди в галузі використання атомної енергетики, основні принципи ядерної безпеки, затверджені Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ).

Ця жахлива війна проти вільного українського народу відкрила нову реальність, розкрила, принаймні нам, українцям, жахливу правду не тільки про росіян, які завзято бажають нас знищити, але й про брехливий устрій світу. Того світу, в якому гарантії захисту основоположних прав людини, її життя, закінчуються там, де починаються великі гроші. Самі ж гарантії залишаються лише пустими декларативними нормами на папері.


Так, ми побачили, що жодна з міжнародних інституцій насправді не може реально захистити ані від незаконного захоплення, анексії територій незалежної країни, ані від військових злочинів, що чинить агресор. Всі дії, які повільно намагається зробити цивілізований світ, щоб зупинити рашистів, є постфактум вчинення страшних військових злочинів проти людяності. Правила збереження миру не працюють на упередження. Ця війна показала, що ніхто і ніщо не захищений і не знаходиться у безпеці. Така безпорадність світового устрою дає підстави диктаторам, країнам з тоталітарним режимом усвідомити свою безкарність і вседозволеність. Тож ми питаємо, хто наступний?


Найбільш небезпечними діями агресора вважаємо випадки ядерного тероризму. Світові відомо, так само як і МАГАТЕ, про захоплення територій атомних станцій України. Російські військові більше місяця знаходились на території зони відчуження та захопили один з найнебезпечніших об’єктів – Чорнобильську атомну електростанцію (ЧАЕС) разом із сховищем відпрацьованого ядерного палива. Вони взяли в заручники її працівників, відрізали електропостачання, чим створили ризик аварії, що могла призвести до ядерної катастрофи. Крім того, розтрощили сучасну лабораторію, оснащенню якої сприяли європейські країни, знищили архіви багаторічних досліджень і спостережень. Окупанти пішли з території ЧАЕС не завдяки активним діям МАГАТЕ чи міжнародної спільноти, а лише тому, що чисельні російські військові отримали високі дози радіаційного опромінення і деякі з них через це померли. Світові також відомо, що вже майже два місяці захоплена російськими окупантами найбільша в Європі Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС). Її територія та споруди обстрілювалися окупантами з військової техніки. Потім на території станції, поблизу сховища відпрацьованого ядерного палива та реакторів, російські військові здійснювали підриви боєприпасів, які не розірвалися під час обстрілів. До сьогодні реальної інформації про стан ЗАЕС ані Україні, ані світові не відомо.

12.03.2022 р. стало відомо, що представники російської державної корпорації з атомної енергії «Росатом» присутні на територіях зазначених українських АЕС та оголосили співробітникам, що тепер ці об’єкти належать цій структурі. Таким чином стає очевидним, що росія використовує свою державну корпорацію як один з інструментів війни проти України. Отже, такі дії свідчать, що свідомо вчиняється акт ядерного тероризму.


Крім того, з початку відкритої агресії рф проти України постійно обстрілюється та піддається бомбардуванням російськими військами територія «Харківського фізико-технічного інституту», на якій розташована ядерна підкритична установка (ЯПУ) «Джерело нейтронів». Наразі зазнали пошкоджень деякі її системи. Ядерна установка переведена в глибокий підкритичний стан; зовнішнє електропостачання відсутнє і його відновлення неможливе в умовах постійних бомбардувань та обстрілів; оперативний персонал контролює стан ЯПУ «Джерело нейтронів» в обмеженому об’ємі. Це негативно впливає на стан безпеки цього ядерного об’єкту. Ймовірність нових пошкоджень ЯПУ, що безпосередньо можуть вплинути на стан ядерної та радіаційної безпеки, залишається високою через постійні обстріли російськими військами. Продовження бомбардування та / або обстріли майданчика можуть призвести до тяжких радіаційних наслідків із забрудненням прилеглих територій.

Під ядерною загрозою продовжує залишатися як Україна, так і світ. Але, не дивлячись на це, МАГАТЕ не зроблено навіть і мінімуму, який би показав, що прерогативою для цієї міжнародної інституції є саме захист мирного атому, як зазначено в її основних функціях, а не збір внесків на її існування.


Тож, ми громадськість України питаємо:


Чому й досі країну-агресора російську федерацію не визнано ядерним терористом?

Чому й досі не скликано Генеральну конференцію МАГАТЕ задля припинення прав і привілеїв члена Агентства – російської федерації через постійне порушення Статуту?

Чому й досі в Агентстві продовжують працювати представники країни-агресора російської федерації та займати керівні посади?

Чому й досі не накладено санкції на Держкорпорацію російської федерації «Росатом», яка є одним з головних об’єктів, що фінансує війну в Україні та дії якої вже точно несуть загрозу безпеці всього світу?

І останні два питання: невже знову великі гроші перемагають такі цінні і надважливіші для Європи і всього цивілізованого світу основоположні права і свободи людини? То чи дійсно існують ці цінності, за які ми, українці, зараз вмираємо в цій нерівній жахливій війні з російським агресором?


Нагадуємо, російською федерацією порушені:

 • ст. 2 Міжнародної конвенції про боротьбу з актами ядерного тероризму;

 • ст. 7 Конвенції про захист ядерного матеріалу ЧАЕС та ЗАЕС;

 • 24-й Принцип Декларації Ріо про навколишнє середовище та розвиток, яка проголошує, що держави поважають міжнародне право, що забезпечує захист довкілля під час збройного конфлікту;

 • ст. 3, 23 Конвенції про захист цивільного населення під час війни,

 • ст. 56 I протоколу до Женевської конвенції 1949 року – захист установок і споруд, що містять небезпечні сили.

Наразі російські окупаційні війська роблять все можливе для розвитку світової екологічної катастрофи, навмисно завдають шкоди довкіллю та жодним чином не дотримуються міжнародного права. Всі ці дії з боку російської федерації є актом тероризму.

Безпека населення багатьох європейських країн зараз перебуває під суттєвою загрозою.


Ґрунтуючись на зазначеному вище, ми вимагаємо:

 1. Визнати російську федерацію ядерним терористом і припинити її право привілеїв члена Агенства. Негайно звільнити територію Запорізької АЕС та припинити бомбардування Харкова та території ЯПУ «Джерело нейтронів».

 2. Внести зміни до Статуту Агентства щодо суттєвих обмежень прав країни-агресора як члена МАГАТЕ, незалежно від долі фінансової участі в Агентстві, та можливостей її доступу до інформації, яка впливає на безпечність ядерних об’єктів. А також про припинення повноважень представників країн-агресорів в штаті МАГАТЕ. Такі зміни мають набрати чинності і застосовуватися негайно.

 3. Звільнити осіб, що пов’язані з російською федерацією і працюють в МАГАТЕ як таких, що несуть загрозу ядерній безпеці і є агентами країни ядерного терориста, у тому числі заступника генерального директора МАГАТЕ Чудакова Михайла Валентиновича.

 4. Накласти жорсткі санкції на російську державну корпорацію з атомної енергії «Росатом» та її дочірні компанії, їх керівництво.

Підписанти зверення:

 • ГС Досить труїти Кривий Ріг

 • ГС Міжнародна Бізнес Асоціація

 • Об’єднання Відповідальних Громадян

 • ГО “ВОТГ “ГРОМАДСЬКА БЕЗПЕКА”

 • ГО “Основи Свідомості”

 • Культурно-громадський центр ШELTER+

 • Дніпропетровська Громадянська Мережа “Опора”

 • Національний Координаційний Комітет Сприяння Протидії Корупції м.Кривий Ріг

 • NGO “RED HUB”

 • Центр виживання та спеціальної підготовки SEAL

 • Гринэнерджи Greenenergy

 • Скалолазы Кривого Рога

 • Громадська Спілка ” Спільна Мета” – Інгулець

 • ПРАВО Є

 • ГО «Центр соціальних та правових ініціатив»

 • ВМО «Федерація Екстремальних видів спорту України»

 • Відокремлений підрозділ ГО «Всеукраїнська спілка воїнів АТО» Криворізького району

 • РУХ БЕЗ МЕЖ

 • Профспілка “ПРОФЕСІЙНА СПІЛКА ЧЕСНИХ ПРАЦІВНИКІВ”

 • Environment People Law (EPL)/Екологія – Право – Людина (ЕПЛ)

 • Дзига

 • Запорожье без амброзии

 • ЕкоКоаліція Запоріжжя

 • ГО «Зелений світ – Друзі землі»

 • Ecogvalt

 • Довкола

 • Ecodiit – Кафедра Хімія та інженерна екологія ДНУЗТ

 • Чисте повітря для України

 • Громадська організація “Флора”

 • Peli can live

 • Professional Association of Ecologists of Ukraine

 • Ініціативна група “Разом!”

 • Українська Природоохоронна Група – UNCG

 • Center of Economic and Legal Analytics/Центр економіко-правової аналітики

 • SaveDnipro

 • ЕкоТЕКА. П’ятдесят відтінків повітря.

 • Зелений лист, ГО

 • Тепле Місто / Teple Misto

 • SortSmart

 • ПідКРіплення

 • ГО “Велокривбас”


6 views0 comments

Comments


bottom of page