top of page
 • Writer's pictureEPAIU

У Львові та Полтаві презентували "Дослідження нових впливів на довкілля в умовах епідемії COVID-19"

У Полтаві та Львові відбулись презентації попередніх результатів та практичних рекомендацій «Дослідження нових впливів на довкілля в умовах епідемії COVID-19 в Україні», який реалізує ГО «Нуль відходів Львів» (м. Львів) у партнерстві з ГО «Еколтава» (м. Полтава), соціологічною агенцією «Фама» (м. Львів) та за експертної підтримки організації «Zero Waste Europe» (м. Брюссель).


13 жовтня у комфортній атмосфері літнього майданчика «Місцевої кав’ярні» у ПолтавіІрина Миронова ( ГО “Нуль відходів Львів”), Марина Цигрик ( ГО «Еколтава») ділилися цікавими фактами, котрі вдалося виявити в ході дослідження та результатами. Модерувала презентацію та діалог з представниками бізнесу і громади Маргарита Мостова.


“В Полтаві не була інакша ситуація в проблемних питаннях. Полтава в рішеннях місцевої влади була більш консервативна, вони не були такі сміливі, як Львів, у прийнятті рішень, що насправді, дуже сумно для нас самих. І навіть саме дослідження показує: коли ми зверталися до органів влади для консультацій, для інтерв”ю, вони не були зацікавлені у співпраці. Сумно, але наша влада поки не готова”, – зазначила виконавча директорка ГО “Еколтава” Марина Цигрик.


15 жовтня у Львові відбулась онлайн презентація та обговорення попередніх результатів “Дослідження про вплив пандемії Covid-19 на генерування твердих побутових відходів”, напрацювання презентували Ірина Миронова (ГО «Нуль відходів Львів») та Мар’яна Малачівська (Дослідницька агенція «Фама»).

У рамках Дослідження було виконано наступну роботу:

 • Зібрано вихідну інформацію про стан сфери поводження з відходами у досліджуваних містах (Львів, Трускавець, Полтава, Миргород).

 • Проведено морфологічне дослідження твердих побутових відходів у Львові та Полтаві, а також здійснено експертну оцінку структури ТПВ.

 • Проведено 34 глибинні інтерв’ю із представниками/цями влади, компаній-перевізників ТПВ, власників пунктів прийому вторсировини, закладів громадського харчування та рітейлу.

 • Здійснено контент-аналіз повідомлень у ЗМІ про кореляцію тем карантин та поводження з відходами у період з 1 по 30 квітня 2020.

 • Здійснено аналіз протоколів ТЕБ і НС у досліджуваних містах та розпоряджень МОЗ щодо функціонування закладів громадського харчування, рітейлу, готелів, салонів краси та перукарень.

 • Проаналізовано іноземний досвід реагування на виклики пандемії.

“Власне, ми у Львові до карантину дуже багато працювали над зменшенням кількості тих відходів, які не піддаються переробці. Зокрема, показовою у нашій діяльності стала кампанія зі зменшення обігу поліетиленових пакетів “Без поліетилену”, під час та після якої вдалось багато досягнути. Тому, коли ми побачили те, що з настанням пандемії збільшується кількість твердих побутових відходів, ми захотіли зрозуміти, що ж відбувається у цій сфері зараз.” – повідомляє Ірина Миронова, голова ГО “Нуль відходів Львів”. – “Один з перевізників інформував у квітні місяці про те, що, з одного боку, в центрі міста Львова, де зосереджується основна кількість готелів та ресторанів міста, кількість відходів зменшилась, з іншого ж, на контейнерних майданчиках житлового сектору кількість відходів збільшувалась. Тому однією з цілей цього проєкту було дослідити, що саме відбувалося з відходами під час пандемії та в порівнянні з іноземними практиками та напрацювати рекомендації щодо поводження з відходами у часі пандемії”.“У процесі дослідження виникли труднощі, які стосувались обліку відходів: він майже не ведеться. Якщо ж його і ведуть, то, найчастіше, параметри різні та неуніфіковані, через що не було змоги провести кількісний аналіз. Отримана інформація якісної частини дослідження базується на експертних інтерв’ю з представниками органів місцевого самоврядування (ОМС) та компаній-перевізників, паралельно здійснювався морфологічний аналіз відходів. На основі отриманих даних ми якраз і змогли виділити ці проблемні точки і сформували наші рекомендації для ОМС”, – розповіла Мар’яна Малачівська, виконавча директорка Дослідницької агенції “Фама”.

Переглянути презентацію можна нижче


На основі опрацьованих матеріалів та отриманих даних команда проєкту пропонує наступні рекомендації:

Рекомендації щодо збору даних:

 1. Покращити збір даних про ТПВ, які утворюються в місті, зокрема

 • об’єми відходів, які утворюються

 • маса відходів, які утворюються

 • маса відходів, яка передається на видалення на полігони, компостування чи подальшу переробку

 • за утворювачами відходів: окремо від населення і бізнесу

 • дані про зібрану вторсировину за фракціями

 • морфологічний склад ТПВ від різних утворювачів

 • перелік організацій, що здійснюють операції з ТПВ, негабаритними відходів, небезпечних відходів (перевізники, сортувальні станції різної форми власності, пункти прийому вторсировини, пункти збору небезпечних та негабаритних відходів, станції компостування, організацій, що управляють полігонами ТПВ)

 1. Забезпечити відкритість цих даних.

Рекомендації щодо організації збору ТПВ

 1. Запроваджувати роздільний збір органічних відходів та створювати можливості для централізованого та децентралізованого компостування чи анаеробного зброджування з утворення біогазу.

 2. Покращувати систему роздільного збору вторсировини на прибудинкових контейнерних майданчиках.

 3. Розширювати мережу збору, ремонту та утилізації негабаритних відходів.

 4. Розширювати мережу збору та утилізації небезпечних відходів.

 5. Забезпечити безперебійну роботу пунктів прийому вторсировини та організацій. що займаються поводженням і збором небезпечних відходів, та ремонтних майстерень для побутових речей (швейні, ремонту одягу і взуття. меблів, ремонту техніки тощо). Регламентувати їхню роботу окремим протоколом.

 6. Проводити інформаційні кампанії для мешканців щодо поводження з відходами

Рекомендації щодо засобів індивідуального захисту (ЗІЗ)

 1. Заохочувати мешканців без симптомів ГРЗ використовувати багаторазові маски

 2. Не заохочувати мешканців використовувати одноразові рукавиці як заміну миття чи/та дезінфекції рук.

 3. Викидати одноразові ЗІЗ від населення в контейнери для змішаних відходів згідно з рекомендаціями Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів. Детальніший аналіз протоколів дивіться тут.

Якщо у Вас є бажання отримати матеріали презентації та долучитись до обговорення, пишіть нам на zerowastelviv@gmail.com із темою листа “Хочу отримати матеріали Дослідження”.


З питань та для отримання коментарів щодо проєкту, звертайтесь до Діани Попфалуші, комунікаторки ГО “Нуль відходів Львів” – +380634261703, zerowastelviv@gmail.com1 view0 comments

Comentarios


bottom of page